Zpět na Homepage

První pomoc - základní ošetření psů a koček

Kousné rány
Kousné rány u psů jsou na veterině časté. Jedná se o ránu infikovanou, která začne bez vhodného ošetření hnisat. Majitelé často podceňují malé kousance, které se na povrchu jeví jenom jako dírky po zubech a mají tendenci se rychle zatáhnout. Problém se projeví až po několika dnech, když se rána podebere hnisem, který nemá kam odtéct a hromadí se v podkoží.

To už může mít zvíře projevy celkové nemoci, jako horečku nebo nechutenství. Veterinární lékař musí ránu vyčistit, dát do ní drén, aby mohl odtékat hnis a nasadit veterinární antibiotika.

Když se Váš pejsek nebo kočička s někým popere, důkladně ho zkontrolujte. Nalezené rány vyčistěte roztokem betadine nebo 3% peroxidem vodíku, vystříhejte kolem nich chlupy a zvířeti nasaďte límec, aby si rány nevylizovalo. I když by jste měli pocit, že jsou rány banální, zajeďte raději na veterinu. Ve většině případů jsou antibiotika potřebná.

Zatržený drápek
Zatržené drápky jsou ve veterinární ordinaci na denním pořádku. Jak si pomoct když
nemůžete hned do veterinární ordinace? Poraněný drápek očistěte 3% peroxidem vodíku. Mírné krvácení zastaví pár zrníček hypermanganu vtlačených na ránu. Tlapku zavažte obvazem, aby se do rány nedostala další nečistota.
Většinou je nutné zalomený drápek strhnout, což udělají na veterině. Někdy v případě hluboké rány je nutné užívat antibiotika.

Omrzliny
Vyskytují se především na okrajových částech těla, jako jsou ušní boltce, šourek, ocas, prsty a mléčná žláza (především u fen kojících nebo trpících falešnou březostí). Projevují se bledou studenou kůží, později rudým, bolestivým otokem. Postižené místo omýváme vlažnou vodou, aby se ohřálo. Omrzliny můžou způsobit odumření tkáně a průnik infekce. Proto se co nejdřív zastavte u Vašeho veterinárního lékaře, aby určil co dál.

Popáleniny
Nejčastěji dochází k popálení v kuchyni, kde jsou zvířata zasáhnuta horkou vodou nebo prskajícím olejem. Dále se můžou popálit o rozehřáté předměty jako topná tělesa, nebo žárem.

Popálení prvního stupně se projevuje zarudnutím a postihuje jenom povrch kůže. Malé popáleniny zchladíme ledem nebo studenou vodou (ne pod proudem) a natřeme kalciovou mastí. Pokud začne rána mokvat zajdeme ihned na veterinu.

Popáleniny většího rozsahu, druhého stupně (tvořící puchýře) nebo třetího stupně (hluboké popáleniny až zuhelnatění) neošetřujeme. Překryjeme je jenom sterilní gázou, aby se do nich nedostala infekce a zamezíme
zvířeti jejich olizování. Ihned zabezpečíme převoz do veterinární ordinace.

Zasažení chemikálií
Pokud zvíře zasáhne kyselina nebo louh, nesnažíme se je neutralizovat! Je nutno postižené místo vyplachovat velkým množstvím studené vody.

Při kontaminaci kůže jedovatou látkou (např. přípravky na ničení škůdců, antiparazitika) zvíře pořádně opláchneme,
postižená místa vyčistíme mýdlovou vodou nebo šampónem a postup několikrát zopakujeme. Jedy v práškové formě vyčesáváme. Při zasažení očí, opakovaně vyplachujeme vodou nebo fyziologickým roztokem.

I když se jedu zdánlivě zbavíte, vyhledejte pomoc u veterinárního lékaře.

 


Více informací na: Veterinární klinika Hostivař (Na Plískavě 106/21, Praha 15)