Vítejte na stránkách moderní pražské veterinární kliniky CENTRALVET v Hostivaři

Adresa

Na Plískavě 106/21
102 00  Praha – Hostivař

Otevírací doba

Po – Pá: 7:30 – 21:00 hod

Telefon

+420 731 477 996
+420 602 419 335

a

Očkování psů

Očkovat lze pouze zdravá zvířata, která mají silný imunitní systém schopný dostatečně reagovat na podanou očkovací látku. 

Proti kterým nemocem očkuje veterinární lékař v rámci pravidelné vakcinace?

OČKOVÁNÍ PROTI VZTEKLINĚ

Podle veterinárního zákona je povinností každého chovatele nechat vakcinovat svého psa proti vzteklině! Toto očkování musí být provedeno nejpozději do 6. měsíce věku pejska, a je důležité jej nechat přeočkovat před skončením účinnosti předchozí použité očkovací látky. Doba účinnosti je jeden nebo tři roky podle použité vakcíny a datum přeočkování zapisuje veterinární lékař do očkovacího průkazu nebo do pasu psa.

Aby byla vakcinace proti vzteklině uznána za platnou, musí být pes označený mikročipem. Toto se nevztahuje na jedince označeného jasně čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011.

KOMBINOVANÁ VAKCÍNA PROTI ZÁKLADNÍM PSÍM NEMOCEM

V rámci jedné injekce dostane pejsek ochranu rovnou proti šesti nemocem. Jedná se o psinku, parvovirózu, infekční zánět jater, infekční laryngotracheitidu, parainfluenzu a leptospirózu.

Psinka i parvoviróza jsou velmi závažné a smrtelné choroby, proto je velmi důležité držet jedince v imunitě. Ohrožená jsou zejména štěňata, u kterých dochází po infekci k velmi častým úhynům.

Leptospiróza patří mezi tzv. zoonózy, tedy nemoci přenosné ze zvířat na člověka. Zdrojem infekce jsou drobní hlodavci a nemoc se velmi snadno šíří předměty, vodou a potravinami kontaminovanými močí nakaženého zvířete. Jelikož může způsobit velmi závažné poškožení ledvin a jater u člověka i zvířete, je potřeba být obezřetný a dodržovat termín vakcinací.

Vakcinace proti parainfluenze a infekční laryngotracheitidě poskytuje částečnou ochranu proti psincovému kašli. Jelikož se jedná o nemoc, na které se podílí celá řada patogenů, nikdy nelze zajistit 100 % imunitu. Vakcinací alespoň snížíme incidenci tohoto častého oemocnění.

Co znamenají písmenka na nálepce z vakcíny?

D = Psinka (z anglického názvu distemper)

H = Infekční hepatitida a infekční laryngotracheitida

P = Parvoviróza

Pi = Parainfluenza

L = Leptospiróza

R = Vzteklina (z anglického názvu rabies)

Kdy jít se štěnátkem na první dávku očkování?

Ve stáří 6-7 týdnů se aplikuje štěněti tzv. “puppy“ vakcína, která zahrnuje ochranu proti psince a parvoviróze. Minimálně první dávku očkování by mělo mít štěně již při předání od psí matky novým majitelům. V očkovacím průkazu ji najdeme pod označením “Puppy“ nebo “DP“

Štěňata revakcinujeme za 2-4 týdny po první dávce očkování. Při druhé dávce je k psince a parvoviróze připojen zbytek nemocí ze základního vakcinačního schématu – infekční hepatitida, infekční laryngotracheitida, parainfluenza a leptispiróza. V očkovacím průkazu ji najdeme nejčastěji pod označením “DHPPi“ a “L4 nebo L nebo Lepto“. Kombinace DHPPi/L4 je revakcinována třetí dávkou za 2-4 týdny po druhé dávce, a navíc přidáváme vzteklinu.

Vzteklinu vakcinujeme nejdříve ve stáří 12 měsíců psa, nejpozději však ve stáří 6 mesíců.

Doba účinnosti je u jednotlivých nemocí různá (podle použité značky vakcíny) a datum přeočkování zapisuje veterinární lékař do očkovacího průkazu nebo do pasu psa. Přibližné datum očkování je potřeba dodržet a navštívit veterinárního lékaře včas. Pokud se vakcinace zpozdí, musíme aplikovat dvě dávky v krátkém intervalu po sobě. Toto platí obecně u štěňat i dospělých psů.

 

Další možné očkování

OČKOVÁNÍ PROTI HERPESVIRU

Herpesviróza je velmi nebezpečná pro březí feny a novorozená štěňata. Fena se nakazí přímým kontaktem s nakaženým jedincem prostřednictvím kapének, které jsou vylučovány při kašlání, kýchání a slinění nemocného jedince.

Po nakažení se virus dostává do krve, kterou je roznesen až do dělohy březí feny, kde přes placentu infikuje plody. Následně dochází k potratu a předčasnému porodu mrtvých mláďat nebo se mohou v termínu rodit málo životaschopná štěňata.

Pokud se fena nakazí po porodu, infikuje štěňata, která rychle hynou.

Kdy vakcinovat?

Fenu vakcinujeme těsně před plánovaným krytím. Revakcinace se provádí 1-2 týdny před očekávaným porodem. Fena je tak chráněna během březosti a sáním kolostra od feny získávají po porodu potřebnou imunitu i štěňata.

OČKOVÁNÍ PROTI TETANU

Rizikovou kategorií jsou pejsci, kteří se pohybují poblíž hospodářských zvířat a koní. Nejdůležitější je vakcinovat zvířata ještě před přezubováním, jelikož obnažená zubní lůžka jsou ideálním místem pro vstup bakterií do organismu.

OČKOVÁNÍ PROTI PLÍSNÍM (DERMATOFYTÓZE)

Psy je možné vakcinovat proti kožní plísni Microsporum canis.

Na rozdíl od ostatních výše zmiňovaných vakcín je možné použít vakcínu proti Microsporum canis nejen k prevenci, ale také k terapii, tedy ve chvíli, kdy zvíře trpí plísňovým onemocněním.

Vakcinováni mohou být pouze jedinci starší dvou měsíců. Aplikují se dvě dávky v odstupu 10-21 dnů.

OČKOVÁNÍ PROTI BORDETELLA BRONCHISEPTICA

Vakcína se podává injekčně či intranasálně a vakcinují se zejména jedinci, kteří jsou drženi ve velkém počtu na jednom místě, například pejsci v útulcích.

OČKOVÁNÍ PROTI LYMSKÉ BORELIÓZE

Je vhodné očkovat zejména pejsky s vysokým rizikem nakažení. Jedná se o jedince, kteří se často pohybují v lesích nebo na jiných místech s vyšším výskytem klíšťat.

Účinnost vakcíny i přesto není 100 %.

Centralvet

Na Plískavě 106/21, Praha 15 – Hostivař, 102 00

E-mail

centralvet@seznam.cz

Telefon

+420 602 419 335

Ordinační hodiny

Po-Pá 7:30-21:00 hod

Od 11:00 do 15:00 hod pouze pro objednané

Facebook

Sledujte nás

Zásady zpracování osobních údajů a Cookies

© 2023 CENTRALVET, s. r. o.  Website by StellaDigital