Vítejte na stránkách moderní pražské veterinární kliniky CENTRALVET v Hostivaři

Adresa

Na Plískavě 106/21
102 00  Praha – Hostivař

Otevírací doba

Po – Pá: 7:30 – 21:00 hod

Telefon

+420 731 477 996
+420 602 419 335

a

Otravy a první pomoc

Otravy a první pomoc

V domácnosti, na zahradě nebo na sídlišti může na Vaše mazlíčky číhat nebezpečí. Nejčastější potíže způsobují návnady proti různým škůdcům, především otravy na hlodavce, dále nemrznoucí směsi do auta (mají sladkou chuť), léky pro lidi nebo pokojové rostliny (především u domácích koček).

Co dělat když pes nebo kočka sežere něco špatného?

Většina jedů se dostává do těla požitím. Pokud víme, že zvíře snědlo něco špatného, je nutné vyvolat zvracení co nejdřív, nejpozději do hodiny. Zvracení má smysl vyvolávat jenom u zvířete, které je při vědomí a neprojevují se u něj už příznaky otravy (např. křeče, malátnost, bolesti…) V opačném připade se doporujuje veterinární klinika.

Jak vyvolat zvracení – veterinární pohotovost

Na vyvolání zvracení můžeme podat 3% peroxid vodíku (cca 1 polévková lžíce na 10 kg hmotnosti) případně aplikace hořčice na kořen jazyku.

Nikdy se nepokoušejte vyvolat zvracení u zvířete, které požilo silnou zásadu, kyselinu, nebo ropné produkty (benzín, petrolej…). Tehdy raději podáváme mléko, vejce, nebo aktivní uhlí.

Na co dávat pozor!

Kromě různých chemikálií, návnad na škůdce a jiných zjevně jedovatých přípravků, existují i látky, které nejsou toxické pro lidi, ale zvířatům můžou ublížit.

Všeobecně platí, že byste své mazlíčky neměli krmit od stolu, nebo je nechat dojídat co zbylo. Kromě toho, že naše strava obsahuje sůl, koření a jiné příměsi, které jim můžou způsobit trávící problémy, existují i potraviny, které jsou pro ně jedovaté. Je to hlavně čokoláda, káva, avokádo, česnek, cibule, rozinky, hroznové víno, mandle, makadamový ořech a umělé sladidlo.

Nikdy neexperimentujte s léky pro lidi bez konzultace s Vaším veterinárním lékařem! Léky, které Vy užíváte běžně, mohou být pro zvířata nebezpečné. Nejčastější problémy způsobuje neodborné podávání léků proti horečce a bolesti (např.: paracetamol nebo ibuprofen).

Taky většina okrasných rostlin je toxická. Z nejvíce pěstovaných jsou to: tis, túje, oleandr, konvalinka, rododendron, ocún, vistárie, durman, vlčí bob, azalka, narcis, tulipán, hyacint, monstera, filodendron, diefenbachie, anturie, aglonema, kala, pryšec, kroton, břečťan, brambořík, kosatec, lilie, dracéna, tchýnin jazyk, fíkus, vánoční hvězda, jmelí…

Závěrem

Lepší než jakákoliv léčba je prevence. Dbejte, aby se zvířata k možnému jedu vůbec nedostala. Nenechávejte jídlo, léky a chemikálie v jejich dosahu. Hlídejte je venku, a pokud mají tendenci spolknout všechno na co přijdou, nasaďte jim raději náhubek.

Naše rady slouží jenom pro rychlou pomoc, nenahrazují odborné ošetření. Pokud jste si jistí, nebo máte jenom podezření z otravy, je nutno dojít co nejdříve do veterinární ordinace. Pokud je to možné, přineste s sebou i něco pro ulehčení identifikace jedu (originální obal, kousek snězené látky, vzorek zvratku…)

Centralvet

Na Plískavě 106/21, Praha 15 – Hostivař, 102 00

Telefon

+420 602 419 335
+420 731 477 996

Ordinační hodiny

Po-Pá 7:30 – 21:00 hod

 

E-mail

centralvet@seznam.cz

Facebook

Sledujte nás