Vítejte na stránkách moderní pražské veterinární kliniky CENTRALVET v Hostivaři

Adresa

Na Plískavě 106/21
102 00  Praha – Hostivař

Otevírací doba

Po – Pá: 7:30 – 21:00 hod

Telefon

+420 731 477 996
+420 602 419 335

a

Toxoplasmóza

Původcem toxoplasmózy je Toxoplasma gondii.

Jedná se o okem neviditelného parazita, který je rozšířený po celém světě. Zdrojem parazita pro ostatní zvířata a pro člověka jsou nakažené kočky (respektive kočkovité šelmy), které vylučují vajíčka (tzv. oocysty) trusem. Žádný jiný živočich na světě oocysty nevylučuje.

Kdo se může nakazit a kdo je zdravotně ohrožený?

Toxoplasmózou se může nakazit celá řada savců a ptáků, včetně psa, kočky a člověka.

Dobrou zprávou je, že se po infekci obvykle nesetkáváme s klinickými příznaky. O nakažení parazitem obvykle ani nevíme. Toxoplasma se usadí v organismu a nezpůsobuje svému hostiteli téměř žádné zdravotní potíže. Dokonce se předpokládá, že až 30% lidské populace je pozitivní na přítomnost T. gondii v organismu.

Velmi ohrožené jsou těhotné ženy, jelikož T. gondii přestupuje přes placentu do plodu a způsobuje potrat nebo narození mentálně či fyzicky postiženého dětěte. Postižení dítěte se může projevit již při porodu nebo s odstupem několika let.

Pokud byla žena nakažena ještě před těhotenstvím, není její dítě nijak ohroženo. Imunitní systém udržuje parazita pod dohledem a parazité v organismu “spí“ a nezpůsobují problémy. Problém nastane, pokud k nakažení dojde během těhotenství nebo krátce před otěhotněním.

Další ohroženou skupinou jsou jedinci se sníženou imunitou, např. u diabetiků nebo HIV pozitivních jedinců apod.

Jak dochází k nakažení?

Mechanismus nakažení je stejný u člověka i u zvířat.

K infikování dochází pozřením infekčních vajíček, tzv. oocyst, které jsou vylučovány do vnějšího prostředí trusem koček a jiných kočkovitých šelem. Z tohoto pohledu je riziková nesprávná hygiena rukou. U člověka je nejčastější způsob nakažení nedostatečné umývání zeleniny a ovoce, které je kontaminované trusem venkovních koček, pro které je hlína v záchoncích vhodným místem ke kálení a močení.

Další možností, jak může dojít k nakažení, je při pozření nedostatečně tepelně upraveného masa, ve kterém se nacházejí “spící“ parazité. V trávicím traktu se díky trávicím šťávám parazité ze svaloviny uvolní a dostávají se do krve nového hostitele. Tento způsob nakažení je častější u zvířat než u člověka. Typické je to u venkovních koček, které zkonzumují syrové maso uloveného hlodavce nebo ptáka.

Jak zjistit, zda je kočka infekční?

Nejvhodnějším testem pro zjištění infekce u kočky je stanovení protilátek proti T. gondii z krve.

Pokud je kočka pozitivní na přítomnost protilátek, je potřeba zjistit, zda aktuálně vylučuje oocysty trusem, a je tudíž infekční pro své okolí, nebo zda se s infekcí setkala v minulosti a již oocysty nevylučuje, a tudíž není infekční pro své okolí. Proto je vhodné doplnit vyšetření krve o vyšetření trusu.

Pokud je kočka negativní, není infekční, ale může se kdykoliv během ženina těhotenství nakazit pozřením oocyst a stát se zdrojem infekce. Toto riziko je vysoké zejména u koček s přístupem ven. Je proto vhodné zaměřit pozornost na hygienické a potravinové zásady v domácnosti chovatele a zároveň doporučujeme vyšetření kočky na začátku každého trimestru ženina těhotenství.

Vhodné je také vyšetření ženy na přítomnost T. gondii při zjištění těhotenství. Pokud se žena s parazitem v minulosti setkala, má vytvořené protilátky a je chráněna.

 

Jak se chránit v těhotenství?

  • Během těhotenství není vhodné si pořizovat kočku. Pokud toužíte po kočce, vyčkejte do doby po porodu.
  • Pokud možno, předejte péči o kočičí záchodek jiným členům domácnosti.
  • Odklízejte kočíčí výkaly z toalety každý den. Důvod je jednoduchý. Vajíčka T. gondii potřebují ke svému dozrání, a tím i získání schopnosti infikovat jedince, pobyt ve vnějším prostřední. K dozrání dochází nejdříve 24 hodin po jejich vyloučení s trusem.
  • Nekrmte kočku syrovým nebo nedostatečně tepelně opracovaným masem. Pokud i přesto chcete krmit syrovým masem, je potřeba maso přemrazit při teplotě -18 ° C po dobu alespoň 3 dnů.
  • Dostatečně si umývejte ovoce a zeleninu.
  • Při práci na zahradě používejte rukavice, po práci si dostatečně umývejte ruce.
  • Zakrývejte venkovní dětská pískoviště. Písek je pro kočky dokonalý substrát pro kálení a močení.

Centralvet

Na Plískavě 106/21, Praha 15 – Hostivař, 102 00

E-mail

centralvet@seznam.cz

Telefon

+420 602 419 335

Ordinační hodiny

Po-Pá 7:30-21:00 hod

Od 11:00 do 15:00 hod pouze pro objednané

Facebook

Sledujte nás

Zásady zpracování osobních údajů a Cookies

© 2023 CENTRALVET, s. r. o.  Website by StellaDigital