Pes a kočka na podzim

Svilušky – trombikulóza
Sametka podzimní je roztoč žijící v půdě. Na podzim dospělé samičky kladou vajíčka, ze kterých se líhnou larvy. Ty se poté vyšplhají na trávu a čekají na svou oběť. Tou jsou zvířata i člověk. Přichytí se na kůži a najdou si vhodné místo na přisátí. Kousnutí a vylučování slin do tkáně způsobuje silné svědění.
Larvy většinou najdete na méně osrstěných místech, v meziprstních prostorech, na břiše nebo kolem pysku. Vypadají jako oranžové až cihlově červené tečky. Zbavíte se jich antiparazitárním sprejem.
První mráz a déšť
Na podzim se začíná měnit počasí. Teplejší dny střídají mrazivé noci. Tyhle změny jsou pro organismus náročnější než na jaře, protože je zvíře zvyklé na teplo a lehce nastydne. V deštivém počasí jsou pro procházky vhodné pláštěnky.
Nebezpečné plody
Podzim je období dozrávání mnoha plodů, které často padnou na zem a zvířata se k nim lehce dostanou. Hroznové víno je pro psy a kočky jedovaté a může způsobit selhání ledvin. Taky pozor na ovoce s peckami, jako švestky, meruňky či třešně. Pecky mohou ucpat trávicí trakt a způsobit život ohrožující stav. Také v peckách se nachází nebezpečný kyanovodík.
Velká konzumace ovoce, především jablek, způsobí v žaludku psa kvašení, velkou produkci plynu, která může způsobit otočení žaludku (nebezpečné především u velkých plemen psů).
Jak krmit na podzim
Pokud máme po létě hubeného, vyběhaného psa nebo kočku, začneme krmit víc, aby měli na zimu zdravou tukovou vrstvu. Ta jim v zimě pomůže s termoregulací.
Centralvet
Na Plískavě 106/21, Praha 15 – Hostivař, 102 00
centralvet@seznam.cz
Telefon
+420 602 419 335
Ordinační hodiny
Po-Pá 7:30-21:00 hod
Od 11:00 do 15:00 hod pouze pro objednané
Sledujte nás
Zásady zpracování osobních údajů a Cookies
© 2021 CENTRALVET, s. r. o. Website by StellaDigital